Що таке плоско вальгусна стопа.


Щоб зрозуміти, що таке плоско вальгусна стопа, треба згадати анатомію людини. Людська стопа має звід, який сформований кістками плесна, передплесна і п’яти, з’єднаними між собою м’язами і зв’язками в єдине ціле. Рух здійснюється за рахунок скорочення і розслаблення м’язів ніг. При ослабленні зв’язок і м’язів відбувається зміщення п’яти в бік.

Плоско вальгусні стопи характеризуються рівним зводом і зрушенням п’яти назовні. При цьому може наступити підвивих човноподібної кісточки, з’являються болі в гомілці і в стопі. Перші ознаки з’являються в однорічному віці, коли малюк починає ходити самостійно. Слабкі зв’язки і м’язи залишаються до шкільного віку в нормі. Але це не означає, що нічого не варто вживати до 7 років.

Навпаки, при видимих на око відхиленнях треба звернутися до дитячого ортопеда, отримати кваліфіковану медичну допомогу і займатися з дітьми в домашніх умовах постійно. У здорової однорічної дитини плоска стопа, м’язовий тонус в нормі, на підошві ніг помітні жирові подушечки.

Плоско вальгусна установка стоп зустрічається у дітей зі зниженим тонусом. Її причинами можуть стати рахіт і часті простудні захворювання, гіпотрофія і недоношеність в анамнезі, які посилюють і ще більше послаблюють м’язи і зв’язки підошви. Під вагою ваги подовжній звід стопи робиться плоским, виїмка на внутрішній стороні не визначається, великогомілкової м’язи, зв’язки і м’язи згиначів пальців розтягуються і послаблюються.

Ортопед визначає плоско вальгусні стопи у малюка вже в перші півроку і рекомендує ортопедичне взуття,  спеціальний масаж, фізіолікування і гімнастику для ніг. Призначення лікаря краще виконувати в комплексі і користуватися послугами фахівців. При ігноруванні порад лікаря процес прогресує. І у віці після 4-х років у дитини можна помітити викривлення в області колінних суглобів Х-подібної форми.

 

Якщо у дитини виявлені плоско вальгусного стопи, необхідно підібрати правильне взуття з ортопедичними устілками, і високим жорстким (твердим) задником. Основні вимоги, які необхідно пред’являти до взуття для дітей з вальгусними стопами:

-         взуття повинна бути з натуральної шкіри, так як шкірозамінник швидко дає усадку під час носіння;

-         задник взуття повинен бути твердим і високим, вище рівня щиколотки; носок — вільним; гомілковостопний суглоб повинен міцно фіксуватися;

-         підошва добре пружинити;

-         обов’язково повинен бути каблучок на взуття оптимальної висоти;

-         пятка закрита;

-         стопа повинна бути щільно зафіксована.

При такому діагнозі не можна купувати дітям м’яке взуття, валянки, матерчаті або відкриті сандалики з відкритими п’ятами. Під час бігу і стрибків через удари по п’ятці може відбутися деформація стопи.

Найголовніша функція, яку виконує стопа — опора. У нормальному стані зв’язки стопи знаходяться в натягнутому стані, а м’язи гомілки напружені. Поздовжній і поперечний склепіння підошви служать природним амортизатором при ходьбі, стрибках, бігу.

При занадто великому навантаженні може відбутися ослаблення м’язово-зв’язкової системи, і тоді склепіння стають плоскими, без виїмок. Якщо відбувається сплощення обох склепінь одночасно, то розвивається комбіноване плоскостопість.

Лікувати плоскостопість треба обов’язково, причому чим раніше, тим вище ефект. Після п’яти років, коли стопа вже сформувалася, потрібно більше часу і зусиль для одержання гарного результату. При відсутності лікування розвивається деформація суглобів і викривлення хребта, що спричиняє за собою патологію з боку внутрішніх органів.